Víkend v německých Alpách - aneb po stopách šiblých panovníků

01.10.2018

Moc jsem si přála poznat oblast okolo solných jezer v horním Rakousku. Nadšené vyprávění jsem slyšela jak od kolařů tak i pěších turistů. Poslední týden v červnu pomohla náhoda a já jsem si konečně na vlastní kůži udělala malý výlet do tohoto kraje. Takovou ochutnávku :)

 

 

Po ročním pobytu v zahraničí se vracel syn domů a jeho let končil v Mnichově. Celkem bez velkého přemýšlení a samozřejmě jsme se rozhodli – já, druhý syn a vnučka – mu jet naproti. Syn měl navíc přání navštívit po cestě nějaká pěkná místa, aby z toho nebyla jen suchá úmorná "hoňka". Na to jsme slyšeli všichni. Odpočine si po cestě a domů pojedeme na etapy. Navíc krásnou krajinou a se zastávkami na zajímavých a krásných místech.

 

 

Mohli jsme jet klasicky autem a přespat někde v penzionu. Rozhodli jsme se ale pro druhou možnost – jet s obytným autem Adventure Guy. A byla to supr volba. Věděli jsme , že malou dvaapůlletou vnučku takové ježdění úplně nemusí bavit. Syn že bude po cestě unavený a ocenil by větší svobodu, kdy se natáhnout. Bylo krásné teplé léto, slunečná předpověď. Chtěli jsme být co nejblíž přírodě. Nechtěli jsme se ani limitovat rezervací kempu. Chtěli jsme si to opravdu svobodně couravě užít a vyzobat to nejlepší po cestě.

 

 

Dodávka Adventure guy byla pro čtyři osoby absolutně pohodová. Do prostorné ledničky jsme naskládali všechno jídlo na cestu včetně objednaných kuřízků a studeného pití (jasně že i pivo:o).  Naše věci se vešly absolutně s přehledem. Dokonce i vnučky odrážedlo. Jedno prostorné dvojlůžko vzniklo rozložením v zadním prostoru auta. Další dvě pohodlná místa na spaní byla ve stanu na střeše. 

 

 

Všechno klaplo na výbornou. Naložili jsme v Mnichově syna i jeho maxikufry. Hned na druhý pokus jsme zaparkovali dodávku v kouzelném a naprosto komfortním zeleném kempu Schwangau, co by kamenem dohodil od zámku Neuschwanstein. Kouzlo nechtěného nám darovalo koupání v překrásném jezírku přímo v kempu a slovenskou obsluhu v místní hospůdce, která nás vybavila na cestu spoustou dobrých rad a postřehů.

Na prohlídku zámku je potřeba si přivstat. Fronty jsou běžné a já je fakt nemám ráda. Zaparkovali jsme podle rad přímo pod prodejnou vstupenek. Skutečně jsme chvíli čekali ve frontě na lístky a potom i při vstupu do zámku a cestou na most Marienbrucke. Ale už to, že vnučka byla úplně v pohodě a bez reptání s námi všechno absolvovala, svědčí o tom , že o nic dramatického se nejednalo. Dokonce se stihla i během fronty na zámek prospat. Všechno , co by bylo jinde otravné, přebila nádherná alpská krajina, jezera s labutěmi, dechberoucí romantický zámek melancholického nešťastného krále a podmanivé výhledy, zejména ze zmíněného mostu.

 

 

V podvečer jsme se přesunuli 200 km východně a pohodlně jsme zaparkovali v kempu nedaleko od stanice autobusu pod Kehlsteinhaus neboli Orlím hnízdem. Kemp byl útulný. Vnučka tam drandila na odrážedle. Spousta dětí, dětský koutek s malým hradem a houpačkami a parádní prázdninová atmosféra.

 


Orlí hnízdo není také nic pro turisty samotáře. Zaparkovali jsme u nástupu autobusu , který už patří do povinného scénáře návštěvy Orlího hnízda. Ctvrt hodinky jsme stoupali autobusem závratnými serpentýnami k poslednímu úseku cesty – mramorovému tunelu a výtahu, který nás vyvezl do výšky 1834 m.n.m. přímo do vnitřních prostor Orlího hnízda.

 

 

Hitler toto sídlo dostal ke svým 50tým narozeninám. Nedokážu pochopit, proč zde nikdy – podle průvodce- nespal. Místo je fascinující. Majestátní horské hřbety chrání jako galantní ochránci klenot v údolí jezero Konigsee. Kvůli vnučce jsme si vyšlápli jenom kousek k velkému kříži , ale i ten stál za to. Oběd v Orlím hnízdě, který v současnosti slouží jako reastaurace, jsme brali jako třešničku na dortu.

 

 

Náš výlet byl opravdu bezva. Byli jsme absolutně sobestační a svobodní. Věděli jsme, že i když žádný kemp nenajdeme, prostě někde zastavíme. Cenově absolutně pohodové. Vnučku cestování i stanování hrozně bavilo. Adventure Guy – absolutní spokojenost. Díky.

 

Rozpočet:

Benzín (1200 Km, průměrná spotřeba 9 litrů) - 3500 Kč
Půjčení auta + autostan (3 dny) - 8341 Kč
Rakouská dálniční známka - 225 Kč
2 X kemp - 2000 Kč
Vstupy - 2200 Kč
Celkem - 16 239 Kč na 4 osoby (ano i za 2,5 letou vnučku jsme museli v kempu platit)
Celkem na osobu - 4059 Kč

Orientační ceny:

Pivo 4-5 EUR
Jídlo v restauraci 10-15 EUR
Vstupy Neuschwanstein - 10 EUR osoba
Orlí hnízdo - 16 EUR osoba

 

 

Autor článku: Eva Podhajská