Víkend v zimní dodávce - levné dobrodružství po Čechách a Polsku

02.01.2020

Po všech vánočních návštěvách, kde stoly přetékaly jídlem a my se ani letos neubránili šílenému obžerství, jsme se s Tomem rozhodli, že potřebujeme trochu pohybu. Cíle jako Vídeň, Berlín, Bratislava apod. padly ihned, protože najít mezi svátky vhodné ubytování je takřka nemožné. Vzhledem k termínu vše buďto obsazené nebo předražené. Rozhodnutí bylo jasné!

 

 

 

V pátek ráno jsme sbalili teplé oblečení nejen sobě, ale i našemu 11letému psisku, teplé trekové boty, spacáky a hole, udělali svačinu a v 11 hodin jsme vyrazili. Jako dopravní prostředek a ubytování v jednom jsme zvolili 5místnou zimní dodávku Adventureguy. Pokud vás děsí představa spaní v zimě v autě, uklidním vás - já se taky trochu bála. Zbytečně!!!

Přesně jsme netušili, kam nás vítr zavane a tak jsme jeli.

Zámek Hrubá Skála v Libereckém kraji. Parkování kousek od zámku a malý trek v okolí. Krásné vyhlídky nejen od restaurace v areálu zámku. Další vyhlídku jsme našli nedaleko, v lese přes silnici. Parkování zdarma, vstup do areálu a pejsci povoleni.

 

 

 

Zřícenina hradu Trosky – autem dojedete v klidu až pod hrad. Tuto variantu jsme kvůli pejskovi zvolili my. Přeci jen to byl pro nás i Samíka malý test, jakou vzdálenost dokáže ujít. Pro jistotu jsme se vybavili psím nosítkem (batůžkem). Vlevo od parkoviště jsme se vydali po udržované cestě, jak jinak než do kopce k hradu. V sezóně se cestou můžete občerstvit v místní restauraci s krásným výhledem po okolí. Okruh kolem hradu má pouze 1 km, takže doporučujeme nechat auto u Hrubé Skály nebo v okolních vesnicích pod hradem a udělat delší trek. Místní krajina rozhodně stojí za to.

 

 

 

Dalším cílem byly jasně hory, už kvůli testu našeho zimního vozu. Rozhodnutí padlo na výšlap na Sněžku a přespání na parkovišti v Peci pod Sněžkou. Rozhodně nedoporučujeme v termínu mezi svátky. Pravděpodobně se s parkováním nechytnete! Sněhu po málu a všude davy lidí. Pokud nejste příznivci masové turistiky stejně jako my, doporučujeme zajet do nedaleké Velké Úpy. Za příznivého počasí odtud uskutečníte vskutku nádherný trek po hřebeni až na Sněžku. Občerstvit a napít se můžete v místním pivovaru Trautenberk. Ovšem doporučujeme udělat si rezervaci předem. My dělali rezervaci na poslední chvíli, ale díky bohu nebylo pozdě. Po vynikající večeři a pár kouscích místního piva jsme se odebrali „do postele“. Zprvu mě osobně trochu zaskočil sníh, který stačil za tu chvíli, strávenou v pivovaru napadnout. Tom nastavil topení a my rozestlali postel. Během chvilky se ze studeného auta stalo ideální místo na spaní. Venku -7° a my v průběhu noci shazovali svršky. K mému překvapení bylo v autě neskutečné teplo. Spaní na parkovišti jen pár metrů od pivovaru nás vyšlo na 120 Kč za jeden den. Sice to nevypadalo, že mají campingové vozy v oblibě, ale prošlo to.

 

 

 

Tip pro potápěče – cestou z Trosek na Sněžku je možné navštívit lom Rumchalpa, který nabízí příjemné prostředí, možnost přespání na parkovišti, občerstvení a několik zajímavých míst a velkých ryb k vidění pod vodní hladinou.

Ráno po snídani jsme vyrazili směr Adršpach.

 

 

 

Vodopád, jezírko s možností plavby na pramici, vyhlídka a velké panorama, ozvěna, zaplavený lom a pohyb na čerstvém vzduchu – to vše vám Adršpašské skály nabízejí (otevřeno denně po celý rok; vstup dospělí 80 Kč, dítě 40 Kč, pes 10 Kč; více na http://www.skalyadrspach.cz/)

 

 

 

Při vstupu si Tom všiml poutače na Podzemní město Osówka. Po krásné 4kilometrové procházce skalami, jsme se zahřáli výborným obídkem od AdventureMenu, čajem a vyrazili jsme na zhruba hodinovou cestu směr Polsko.

 

 

 

Cestou jsme navštívili obchod velikosti českého Penny a nakoupili pár dobrot na večer. Polské obchody jsou otevřeny přibližně stejně jako v Čechách. Samozřejmě zde můžete platit kartou, stejně tak vstup do podzemí a parkoviště, které je vzdálené jen pár metrů. Nemusíte tak na poslední chvíli řešit výměnu peněz.

Opět jsme roztopili náš „pokoj“ na příjemnou teplotu a zalezli do spacáků.

 

 

Ráno po snídani nastala malá krizovka, když jsme zjistili, že pejsci mají vstup po podzemního města povolený pouze s náhubkem, který samozřejmě nemáme. Paní byla nekompromisní a my neusmlouvali vstup našeho prcka ani v uzavřeném batůžku. Samík nakonec bez štěknutí přečkal asi hodinovou návštěvu podzemí v autě se zapnutým nezávislým topením. Za odměnu jsme ho poté vzali na ca 2hodinový trek lesem, abychom prozkoumali také nadzemí areálu Osowka.
Vstupné 21 PLN/ dospělí, parkování 4 PLN/ den, český audio průvodce 5 PLN/ ks.

 

 

 

 

 

Cesta zpět do Prahy trvala přibližně 4 hodiny včetně hodinové zastávky na pozdní oběd v Hradci Králové v místní retro burgrárně ve stylu Pomády s názvem ED Diners. Samík se po vyčerpávající procházce probral až pár metrů před domovem.

 

Autor článku: Míša