Na lyžovačku i poznávačku obytňákem

28.02.2020

Taky Vás už omrzely penziony, kde se na poslední chvíli s ubytováním stejně nechytáte, stejně tak jako natřískaný svahy na českých horách? Uvažujete o tom, že byste vyzkoušeli luxusní sjezdovky v rakouských alpách? Rozhodujete se již v rozběhnuté sezóně a trápí vás nedostatek ubytovacích kapacit? Pokud jste si na tyto otázky odpověděli ano je nejvyšší čas nás kontaktovat!

 

20200215_110548

 

Celé týdny s Tomem tápeme, kam vyrazíme na pořádnou lyžovačku notabene, když je veškeré ubytování buďto vyprodané nebo dost drahé. Jako dost často se totiž rozhodujeme až na poslední chvíli ????

Lyže, snowboard, teplé oblečení a hygienické potřeby do batohu a na nohy pohodlné boty. Do sáčku přibalíme základní ale nezbytné potraviny jako voda, kafe, cukr, mléko, olivový olej, sůl, pepř a zbývá už jen vyzvednout auto. Frčíme za dalším dobrodružstvím.

 

20200215_145430

 

Pro tentokrát jsme s Tomem zvolili „pohodlnější variantu“, tj. OBYTNÝ VŮZ, kapacita 6 – 7 osob. Ten totiž disponuje vším potřebným pro naší výpravu. Pohodlná postel s polštářem a peřinou, topení, WC a sprcha s teplou vodou. To je základ pro to, abychom si lyžovačku v Rakousku parádně užili!

 

20200215_102555

 

Ve čtvrtek po obědě jsme vyrazili z Prahy směrem na České Budějovice. Díky nově vybudované dálnici, která by měla být co nevidět dokončena, cesta na jih uběhla mrknutím oka. Cestou jsme se samozřejmě zastavili na kávičku a svačinku u čerpací stanice. To jsme ovšem museli stihnout ještě v ČR, protože Rakušáci takový „luxus“ u dálnic neposkytují. Při té příležitosti jsme opatřili rakouskou 10ti denní dálniční známku, která vyšla na 10 EUR, nalepili ji na přední okno a frčeli směr Intersport Kleittestag.

 

IMG_20200215_110908

 

Zásoby jídla, pochutiny a víno jsme opatřili v rakouském supermarketu, na který jsme cestou narazili (otevřeno stejně jako v Čechách s výjimkou víkendů a svátků – pozor na to, striktně dodržují dny pracovního klidu!) Po 3 hodinách jízdy jsme dorazili na místo, a protože byla už tma, povlíkli jsme peřiny, rozestlali postel, dali sprchu, připravili večeři a usedli do postele k noťasu s filmem jak jinak než se sklenkou kvalitního vína. Na jak krásném místě stojíme jsme zjistili hned ráno po probuzení!

 

IMG_20200214_220608

 

Na parkovišti přímo u jezera Vorderer Gosausee jsme stáli celou noc úplně sami a zcela se nezaplnilo ani v průběhu dne. V turistické sezóně na to ale příliš nespoléhejte. Díky nádherné přírodě, krásným výšlapům a výhledům, a hlavně nedaleké ferratě Intersport Kleitterstag (známá svým dlouhým provazovým žebříkem zavěšeným mezi dvěma vrcholy hory), bude zjara a v létě toto místo jistě plné turistů. Parkoviště je vybaveno VYHŘÍVANÝM WC, což mě šokovalo natolik, že jsem vypustila fakt, že máme v karavanu naše vlastní. A víte, co je nejlepší? Bylo to zadarmo!!!

 

20200215_102621

 

Po krátké mrazivé procházce kolem jezera jsme se rychle ohřáli v autě a popojeli o parkoviště níž, abychom si užili místní lyžařské středisko - Dachstein West. 5hodinový skipas nás vyšel na 44 EUR/ osobu a rozhodně se vyplatil. Krásné, upravené sjezdovky, spoustu slunce a polovině kopce živá kapela s ledovým barem a lehátky. Prostě party na svahu! Občerstvení vyšlo celkem draze, což je ale ve střediscích tohoto typu běžné, takže je třeba s tím počítat. Jídlo ca 6 EUR/ porce, pivo 2 EUR, káva 4 EUR. A parkování???? Zase zadara!!!!

 

IMG_20200215_103824

20200215_123145

IMG_20200215_103818

 

Následující den jsme ještě do 15 hodin znovu lyžovali a užívali si místní čerstvý vzduch a poté i přes únavu Tomáš rozhodl, že se rovnou přesuneme do 3,5 hodiny vzdálené Vídně. Sluníčko nám ještě chvíli svítilo na cestu a my si užívali jízdu po kvalitních místních komunikacích s hudbou v kabině, kterou jsme stahovali podle chuti. V Rakousku totiž za data nezaplatíte nic víc než v ČR.

Ve 20 hodin jsme dorazili na parkoviště určené pro karavany na samém okraji Vídně a přímo na metru – Reisemobil Stellplatz Wien (http://www.reisemobilstellplatz-wien.at/)

 

20200216_095428

 

Ráno po snídani jsme parkování zaplatili na recepci, která funguje od 8 – 18 hod každý den. Brána je otevřena nonstop, takže pokud přijede pozdě stejně jako my, prostě si jen najdete volné místo a až ráno vyřídíte vše potřebné. Noc pro karavan tady stojí 20 EUR bez omezení počtu osob. Užívat můžete místní hezké, čisté WC a umývárnu, doplníte si zde vodu do karavanu, odčerpáte vodu použitou a případně i vyčistíte chemické wc z karavanu. Vše zdarma.
Supermarket je přímo u parkoviště stejně jako asi 3minuty vzdálená stanice metra, kterým za 20 minut dojedete do centra. Cena 7 EUR/ os/ denní jízdenka!!!

 

IMG_20200216_111243

 

Celodenní výlet Vídní byl velmi příjemný. Protože slunce hřálo a my se rozhodli projít centrum pěšky, naše hodinky ukazovaly na konci dne krásných 23 tisíc kroků. Viděli jsme mimo jiné například historický palác Hofburg, gotickou katedrálu Stephansdom, palác Belveder, Vídeňskou státní operu, budovu rakouského parlamentu, národní divadlo,  a zavítali jsme i do Prateru – pouť s nekonečným množstvím atrakcí. Vstup zdarma.

 

20200216_130238

 

Příjemně unaveni jsme se vrátili do kempu, osprchovali se a ulehli do postele. Ráno po snídani jsme vše sbalili, rozloučili se s příjemnou obsluhou a vyrazili směr Brno a zpět domů, do Prahy. Hned na první české čerpací stanici jsme doplnili kofeinový deficit toho dne, protože to jediné je třeba Rakušanům vytknout – nekafujou na dálnicích!!!! ????

Autor článku: Míša