Letní aktivně-poznávací dovolená po Čechách

19.04.2020

Tentokrát jsme doma chytli slinu… Městské, profláknuté pivovary známe, a proto jsme se, na doporučení našeho dobrého kamaráda, vydali ochutnat pivo vyrobené minipivovary na jihu Čech. Vidina toho, že píšeme článek pouze o pivu, nás ale neuspokojila. Takže tentokrát vyrazíme na dovolenou po Čechách opět obytňákem a jako aktivitu volíme cyklistiku. Vozík za kolo, pro Samíka, máme a tak nám nic nebrání vyrazit.

Jako první volíme „nejnáročnější“ úsek pro cyklo - Šumavu, přesněji Modravu.
Parkujeme za 100 Kč/ den na parkovišti Modrava (povoleno pro obytňáky) nedaleko pivovaru Lyer

Tímto se pro nás stává výzva za zahájenou.

 

 

 

DEN 1
V plánu máme dvě varianty aktivit a začínáme tou první, kratší – cyklovýlet po okolí. Na území Modravy naleznete nepřeberné množství míst, které stojí za to vidět a délku trasy tudíž plánujte podle svých fyzických možností. Některé terény jsou náročnější, hlavně po zimě, kdy kolo a nohy odpočívali doma v teple. Na paměti mějte vhodné vybavení a oblečení. Já první den malinko podcenila a klidně bych snesla ještě jednu lehčí vrstvu navíc. Na Šumavě bývá oproti středu ČR prostě chladněji!
Díky krásnému počasí jsme cestou měli možnost navštívit Tříjezerní slať, bývalou Hauswaldskou kapli, miniaturu této kaple na Srní, pivovar U Zlatého srnce, kde jsme se posilnili jedním oroseným a přes Srní směr Dolní Hrádky jsme vyrazili zpět. Projeli jsme přes kemp Antýgl a proti proudu řeky Vydry dojeli zpět na Modravu. V plicích čerstvý vzduch a v nohách krásných 22 km. Jen krátký odpočinek, sprcha a hurá za odměnou!!!

 

 

DEN 2
Ráno po probuzení nás vítá ne příliš příznivé počasí. Lehce mží a nám se nechce z vyhřátého autíčka, o Samovi ani nemluvím. Ten zalezl kamsi v okamžiku, kdy jsme rozevřeli mapu a začali plánovat den. Ten bude totiž velmi náročný. Varianta druhá – výšlap na Poledník a zpět. Celkem zhruba 8 hodin chůze a 24 km pokud nezabloudíme. Těsně před zdoláním vrcholu – rozhledny Poledníku, samozřejmě krutý výšlap. Díky bohu bez vybavení, které zůstalo v autě ovšem s naším 7kilovým mazlíkem, kterého naštěstí nesl Tom. V průběhu dne se oblačnost roztrhala, teplota byla příjemná, procházka taktéž a my se tak po celodenním výletu vracíme zpět na Modravu. Mírně unaveni, ale natěšení na lyerské pivo a něco dobrého na zub.

 

 

DEN 3
Ráno po snídani zahajujeme přesun na naše další stanoviště – Frymburk, Lipno. Parkujeme u lyžařského areálu Frymburk a vyrážíme pěšky na 5 km vzdálenou vyhlídku, Stezku korunami stromů. Vstupné a otevírací doba zde:

Ještě večer se přesouváme do Kovářova, jak jinak než k místnímu vyhlášenému minipivovaru Bajer:
 

 

DEN 4
Relaxace a odpočinek, stolní hry, karty, četba, lehká procházka po okolí a večer..? Nene, nejdeme na pivo, jdeme brzy spát a načerpat sílu na následující, náročný, cyklistický den.

 

 

DEN 5
Přivstaneme si, uděláme výbornou kávu a sníme pořádně vydatnou snídani. Připravíme energetickou svačinu, zásobu vody pro nás i pro Samíka a vyrážíme. Dnešní plán, objet celou vodní nádrž Lipno, čítá necelých 85 km!!! Vřele doporučuju, pokud se chcete opravdu odrovnat :-D V případě, že to rozhodně nemáte v plánu, doporučuju využít převoz Bližší Lhota – Horní Planá nebo Kyselov – Dolní Vltavice. Stojí pár korun a rozhodně si neodděláte lýtka a stehna právě jako já! Zkrácení trasy doporučuju obzvlášť v případě, že za sebou táhnete vozík s pejskem či dítětem.
Večer nás čekala odměna ve formě výborné večeře a ochutnávky místních speciálů.

 

 

DEN 6
Plánování následujících dnů a přesun. Po dohodě s majiteli kempíme s obytňákem za 260 Kč/ noc v klidném koutku vesničky na Třeboňsku. Krásný posekaný pozemek v malé vesničce, se studnou a ohništěm jsme objevili na stránkách www.bezkempu.cz. Dnešek je ideální na grilovačku.

 

 

DEN 7
Klasika – kafe, snídaně, svačina a vyrážíme na kola. Na Třeboňsku naleznete mnoho možností a směrů kudy jet krásnou klidnou přírodou po cyklostezkách, kolem rybníků se zastávkami na osvěžení ve formě studeného nápoje či zmrzky. My projeli Stráž nad Nežárkou, CHKO Třeboňsko a přes Třeboň a místní pivovar Regent zpět do kempu. Za krásného počasí něco málo přes 60 km jako nic. Možností je daleko víc, kratší či delší trasy – žádný problém. Ani nemusíte moc plánovat, stačí spoléhat na to, kam vás nohy dovezou. Terén není náročný a v případě nouze lze využít železniční dopravy.

 

 

DEN 8
Relaxačním dnem s procházkou po Třeboni, po náměstí, s dobrým obídkem v restauraci Myslivna, kde vám připraví nejen třeboňského kapra, jsme naši dovolenou zakončili.

 

 

 

DEN 9
Poslední probuzení v přírodě na naší aktivní dovolené po Čechách, snídaně ze zbytků zásob, pobalit a vyrážíme zpět k domovu. Sice to nebyly dechberoucí výhledy z hřebenů rakouských hor, koupání v moři či návštěva zahraničních nejnavštěvovanějších míst k získání selfíčka na Instagram, ale byla to dovolená, jak se patří. Za 10 dní jsme navštívili několik desítek krásných českých míst, udělali něco málo pro své zdraví, díky času stráveném na čerstvém vzduchu a v neposlední řadě jsme alespoň trochu podpořili český turismus. Pro hezké zážitky si nemusíte vždycky jen zaletět..